• October 11, 2024

Na Mesiaci boli aktívne sopky ešte v čase, keď na Zemi vládli dinosaury, tvrdí štúdia

Na Zemi vládli dinosaury pred približne 66 miliónmi rokov, ale dnes sa zdá, že aj na Mesiaci v ten istý čas boli aktívne sopky. Teda aspoň tak tvrdí nová štúdia publikovaná nedávno.

Vedci z Medzinárodného výskumného centra v Bonne, Nemecku, sa zaoberali analýzou údajov z misie NASA s názvom GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), ktorá skúmala vnútornú štruktúru Mesiaca. Ich výsledky naznačujú, že niektoré sopky na Mesiaci mohli byť aktívne ešte pred približne 100 miliónmi rokov, čo zodpovedá časovému úseku, keď na Zemi žili dinosaury.

Podľa vedcov by aktívne sopky na Mesiaci mohli byť zdrojom lávy a sopečného popola, ktoré sa mohli rozprášiť po povrchu a ovplyvniť jeho geologickú štruktúru. Vzhľadom na to, že Mesiac nemá atmosféru a magnetické pole ako Zem, láva by sa mohla rozprášiť omnoho ľahšie a mohla by zanechať menej stop na povrchu. Tento fakt by mohol byť vysvetlením, prečo sme doposiaľ nemali jasné dôkazy o aktívnych sopkách na Mesiaci.

Avšak, táto štúdia sama osebe nie je úplne presvedčivým dôkazom o existencii aktívnych sopiek na Mesiaci v dobe dinosauriev. Vedci priznávajú, že ich objavy sú len indície a potrebujú ďalšie výskumy a dôkazy, aby ich tvrdenia mohli byť potvrdené.

Celkovo je toto prieskum veľmi zaujímavým objavom, ktorý by mohol zmeniť naše predstavy o geologickej histórii Mesiacu. Ak by sa dokázalo, že aktívne sopky existovali na Mesiaci ešte v čase dávnej minulosti, otvorilo by to nové otázky o jeho vzniku a vývoji. Budeme tak musieť čakať na ďalšie výskumy a objavy, aby sme sa bližšie dozvedeli, či na Mesiaci skutočne dochádzalo k sopečnej aktivite ešte pred miliónmi rokov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *